Dzień Baterii

18 lutego obchodzimy Święto Baterii. Jest to świetna okazja do głębszej refleksji nad tym fenomenalnych wynalazkiem.

Nie od dzisiaj wiadomo, że baterie, które nazwać możemy też magazynami energii, znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Od sławnych „paluszków” zasilających piloty telewizyjne, po monstrualnej wielkości elektrownie szczytowo-pompowe będące w stanie zasilić nawet kilka aglomeracji miejskich. Zastosowań baterii jest naprawdę bardzo dużo, jednakże przez wzgląd na wzrost zainteresowania tym tematem w branży przemysłowej chciałbym, abyśmy odpowiedzieli sobie dziś na jedno istotne pytanie:

Czy magazyny energii są lekarstwem dla przemysłu?

W tym celu wyobraźmy sobie przez chwilę, że jesteśmy lekarzem-specjalistą ds. magazynów energii i właśnie przyszedł do nas pacjent (zakład przemysłowy) z mocnym bólem głowy. Co robimy?

 1. Zebranie wywiadu

Po pierwsze zbieramy wywiad, ponieważ kluczem do prawidłowego rozpoznania problemu jest szczegółowa analiza danych. Niezbędna będzie więc znajomość profilu obciążenia, czasów pracy i celów strategicznych przedsiębiorstwa.

 1. Wykonanie badania

Warto pamiętać, że sam wywiad czasami nie wystarczy. Wtedy właśnie wykonujemy badanie sieci elektroenergetycznej zakładu w celu pogłębienia wiedzy na temat specyfiki problemu.

 1. Rozpoznanie

Dopiero po uzyskaniu wszystkich niezbędnych danych można rozpoznać prawdziwą przyczynę bólu pacjenta, który może być związany z np. :

 • Wzrostem kosztów zakładu przemysłowego- opłata mocowa, która średnio wynosi ok. 45 PLN/MWh,
 • Niestabilnością procesu (zapady i zaniki napięcia),
 • Nieelastycznością procesu,
 • Nieoptymalnym wykorzystaniem własnego źródła energii (np. OZE),
 • Braku regulacji mocy biernej.

Na tym etapie ustalamy pozostałe zapotrzebowanie na energię oraz wymagania techniczne (pojemność, moc, peryferie) – jednym słowem dobieramy parametry magazynu energii.

 1. Zalecenia

-przedstawienie symulacji scenariuszy (obecne i przyszłościowe kierunki rozwoju zakładu przemysłowego).

-określenie warunków środowiskowych do portfolio technologii magazynów energii, do których można zaliczyć magazyny takie jak:

 • Elektryczne,
 • Mechaniczne,
 • Chemiczne,

Na tej podstawie, korzystając z cen energii, kosztów inwestycyjnych i operacyjnych w odniesieniu do przychodów, można przedstawić analizę ekonomiczną, która jest zwieńczeniem naszego „lekarskiego” zalecenia.

W taki oto sposób w dużym uproszczeniu udało nam się dobrać optymalną konfigurację magazynu energii i zindywidualizowany model biznesowy.

 1. Lekarstwo

Możliwości inwestycji w magazyny energii jest bardzo dużo, zwłaszcza, że :

 • większy magazyn energii nie zawsze jest odpowiedzią na nasze problemy (przewymiarowanie jest udręką każdego inwestora ),
 • optymalny model biznesowy zapewnia w niektórych przypadkach czas zwrotu inwestycji na poziomie 1 roku!

Pamiętaj!  To od samego pacjenta zależy czy i na jakich warunkach będzie przestrzegał zalecenia.

Podsumowanie

Jak już sam dobrze wiesz, Drogi Czytelniku magazyny energii są lekarstwem dla przemysłu. Ale tylko bardzo dobry lekarz potrafi  dobrać ich odpowiednią konfiguracje ich instalacji. Electrum jest takim lekarzem, więc jeśli jeszcze boli Cię głowa – nie trać czasu, tylko skontaktuj się z nami.