Wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska, odwiedził Park Solarny

Jako Generalny Wykonawca mamy duży powód do dumy. W ramach kontraktu powstaje farma fotowoltaiczna o mocy 55 MW, która wraz z już działającą instalacją o mocy 21 MW jest największą tego typu inwestycją w Polsce, a także sieć energetyczna, która będzie funkcjonować jako OSDn.

Chcielibyśmy przedstawić tutejszą inwestycję jako modelowy przykład, który można by powielać w innych miejscach w Polsce. – powiedział Ireneusz Zyska.

Na spotkaniu zostaliśmy poinformowani również o planach utworzenia Europejskiego Instytutu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej z siedzibą w Katowicach.

Jako największy beneficjent programów związanych z transformacją, Polska powinna przejąć inicjatywę w tym zakresie, w skali całej Unii Europejskiej. Życzylibyśmy sobie, aby Instytut Sprawiedliwej Transformacji
skupiał najlepszych polskich i europejskich ekspertów, zajmując się programowaniem transformacji w poszczególnych regionach. Zależy nam na tym, żeby rozwijać odnawialne źródła energii. W tej chwili zgodnie z komunikatem Polskich Sieci Elektroenergetycznych, sprzed dwóch tygodni, moc zainstalowana w fotowoltaice to 1,8 GW. Chcielibyśmy, żeby do roku 2025 ta moc zwiększyła się do wielkości, co najmniej, 7 GW. Mamy niepowtarzalną, historyczną szansę, w oparciu sformułowaną w Komisji Europejskiej politykę Nowego Zielonego Ładu i definiowane w tej chwili instrumenty finansowe, aby w Polsce
przeprowadzić sprawiedliwą transformację energetyczną, której fundamentem będą inwestycje w OZE – dodał Ireneusz Zyska

Po oficjalnym wystąpieniu przyszedł czas na objazd całej budowy. Mimo niesprzyjającej aury, widok rosnącego w szybkim tempie parku solarnego utwierdził Ministra w wypowiedzianych wcześniej słowach.