MESH4U
Fundamentalna transformacja systemów energetycznych w kierunku gospodarki niskoemisyjnej to kluczowe wyzwanie dla koncepcji magazynowania energii.
Celem projektu MESH4U było opracowanie i przetestowanie wielu węzłów magazynowania energii – poprzez małe i średnie przedsiębiorstwa (przemysł), aż do rozwiązań zapewniających elastyczność działania dla klientów końcowych w lokalnych sieciach energetycznych i operatorów systemów dystrybucyjnych.
MESH4U łączy w sobie kilka rodzajów magazynowania – elektryczne, termiczne, mechaniczne i chemiczne – oraz ich technologii w celu maksymalizacji wykorzystania (technicznego i ekonomicznego) dla różnych potrzeb i warunków.
Holistyczne podejście do wielofunkcyjnego węzła magazynowania energii zapewnia elastyczność właścicielom i operatorom odnawialnych źródeł energii, przemysłowi i gospodarstwom domowym, a także zagadnieniom związanym z e-mobilnością.
Projekt MESH4U, dzięki cechom wymienionym niżej, jest spójny z europejskimi strategiami energetycznymi i ramami programu Era -NET-SES:
Zrównoważony (rozwój) – dzięki maksymalnej integracji odnawialnych źródeł energii z zastosowaniem wielorodzajowych magazynów energii w elastycznych systemach zasilania, MESH4U przyczyni się do dekarbonizacji systemów energetycznych i zwiększenia wydajności systemu energetycznego.
Inteligentny (technologicznie) – poprzez rozwiązania ICT, monitoring, kontrolę i automatyzację. Integracja wszystkich komponentów węzła magazynowania energii oraz współpraca z lokalnymi i nakładającymi się systemami energetycznymi obejmującymi wytwarzanie i zużycie energii to kluczowe kwestie. Zapewnią większą niezawodność i bezpieczeństwo dostaw na obszarach lokalnych, a także techniczną i ekonomiczną zdolność do pracy z siecią dystrybucyjną lub w trybie pracy wyspowej.
Konkurencyjny (w zakresie towarów i usług) – dzięki nowym modelom biznesowym, marketingowi bezpośredniemu, elastyczności i ofercie usług sieciowych, a przede wszystkim dzięki promocji wpływu na przemysł i europejski sektor energetyczny, będzie istniała możliwość wykorzystania rozwiązania projektu na szeroką skalę i dystrybucji energii w społecznie akceptowalny i ekonomicznie dostępny dla społeczności sposób na rynku międzynarodowym.
Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu ERA-NET Smart Grids Plus Joint Call 2019 on Energy Storage Solutions (MICall2019).
Wartość projektu: 4 193 452,14 zł
Wartość dofinansowania: 2 321 856,32 zł
Aktualne zapytanie ofertowe:
2022-06-02 Zapytanie nr 2 – Wydłużenie terminu składania ofert
2022-05-25 Zapytanie 2/MESH4U/2022-25052022
2022-04-19 Zapytanie 1/MESH4U/2022-19042022
Roztrzygnięte zapytanie ofertowe:
Rozstrzygnięcie postępowania 2MESH4U2022
Unieważnienie zapytania ofertowego: 1MESH4U2022-19042022