Grupa Electrum, pochodząca z Białegostoku firma o profilu climate tech, ukończyła budowę farmy fotowoltaicznej PV Gryf realizowanej na zamówienie Energi Wytwarzania z Grupy ORLEN. Zlokalizowana w gminie Przykona, w województwie wielkopolskim, instalacja została zeneeregetyzowana i oddana do użytku. Łączna moc zainstalowana elektrowni to 25 MW.
Budowa farmy fotowoltaicznej PV Gryf była realizowana od stycznia 2021 roku. Wiosną br. obiekt został podłączony do sieci energetycznej, a właściciel uzyskał pozwolenie na jego użytkowanie. Łączna moc zainstalowana obiektu wynosi ok. 25 MW. Przewidywana roczna produkcja energii elektrycznej farmy będzie odpowiadać konsumpcji ok. 10 tysięcy gospodarstw domowych.
– „Projekt farmy fotowoltaicznej PV Gryf postawił przed nami liczne wyzwania. Budowa linii kablowej na potrzeby wyprowadzenia mocy musiała powstać wzdłuż istniejącej linii SN. Prace prowadziliśmy przy czynnych obiektach RSN Przykona i RSN Żuki, co wymagało odpowiedniej koordynacji działań pomiędzy kilkoma podmiotami, zaangażowanymi w inwestycję. Dodatkowo farma zlokalizowana jest na wymagających terenach pokopalnianych. Zespół Electrum poradził sobie jednak wzorowo, co dobitnie świadczy o naszej skuteczności, nawet w obliczu mało sprzyjających warunków technicznych dla realizacji projektu” – mówi Tomasz Taff, Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Electrum Concreo.
Zakres prac
Zakres prac Electrum Concreo, spółki deweloperskiej z Grupy Electrum, przy inwestycji PV Gryf obejmował kompleksowe wykonanie farmy fotowoltaicznej na powierzchni zabudowy wynoszącej około 32 ha. Firma odpowiadała również za przygotowanie dokumentacji projektowej, zawierającej projekt budowlany zamienny oraz projekty wykonawcze.
Electrum Concreo zapewniło dostawę i montaż ponad 46 000 paneli słonecznych, 107 falowników oraz 12 stacji transformatorowych. Prace obejmowały ponadto instalację Systemów CCTV i SSWiN, budowę dróg wewnętrznych i placów manewrowych o powierzchni 6 tys. mkw. oraz budowę linii SN o długości ponad 11 km. Electrum zainstalowało w obiekcie także autorski system EMACS. Jest to platforma łącząca zalety klasycznego systemu SCADA oraz systemów do analizy biznesowej, umożliwiająca integrowanie, przetwarza i prezentowanie dane z wielu źródeł informacji w na jednej spójnej platformie.
Należąca do Energi Wytwarzania z Grupy ORLEN farma fotowoltaiczna PV Gryf powstała na terenie byłej kopalni węgla brunatnego Adamów. Dzięki temu nie tylko udało się przekształcić nieużywany przemysłowy teren, ale przede wszystkim wykorzystać istniejącą infrastrukturę przesyłową.
O Electrum
Grupa Electrum to wiodący polski biznes Climate Tech z siedzibą w Białymstoku, oferujący kompleksowe rozwiązania z zakresu najnowszych technologii rozwoju, budowy i zarządzania projektami w obszarze energii i informacji. Dojrzałość technologiczna jej ekspertów pozwala na dostarczanie produktów i usług, które są odpowiedzią na potrzeby przemysłu i biznesu zmieniające się wraz z postępującą transformacją energetyczną. Tworzy i wprowadza w życie rozwiązania oraz buduje projekty oparte o ideę indywidualnego miksu energetycznego, zachowując równowagę między odpowiedzialnością społeczną i środowiskową biznesu a aspektem ekonomicznym.
Więcej o grupie Electrum można znaleźć na naszych kanałach społecznościowych na LinkedIn, Facebooku i Instagramie.